SUUNNITELTU OHJELMA

1.
Lento Ljubljanaan lähtee klo 17.00, jonne saavumme klo 18.30. Bussimatka lentokentältä Opatijaan, jonne arvioitu saapumisaika on klo 21.15. Perille saavuttuamme majoitumme ja nautimme päivällisen. Majoittuminen kolmen tähden hotellissa, joka on kiintopisteemme koko matkan ajan.
 
2.
Klo 08.00 aamiainen ja viikko-ohjelman läpikäynti
Klo 09.30 Tutustuminen Opatijaan ja patikointia pitkin rantakatuja (matka 8-12 km)
Opatijan rikas historia ja viehättävässä ympäristössä oleskelu, on huikea matka mm. renessanssi- Gootilaiselle ja barokkiajalle. Lukuisat muistomerkit kertovat Opatijan menneisyydestä;  Angiolinan linna, Pyhän Jaakobin kirkko, ulkoilmateatteri, Helios ja Selenan suihkulähteet sekä Kroatian Walk of Fame (kävelykatu), ovat vain muutamia maamerkkejä menneisyydestä. Lounastamme matkalla paikallisessa rantaravintolassa ihaillen valtavan kirkasta Adrian merta.
Klo 14.00 Paluu hotellille
Klo 16.30 venyttely ja lihaskunto ohjelma meren rannalla
Klo 18.00 Päivällinen, jonka jälkeen järjestettyä iltaohjelmaa.
Iltaohjelman aiheena on – vuorovaikutuksen kehittäminen.

3.
Aamiaisen jälkeen teemme koko päivä retken Istriassa niemimaassa. Sininen Istria, jonka sininen väri tietysti tulee merestä. Siniliput liehuvat Istriassa jopa 44 uimarannalla ja kolmessa venesatamassa. Istrian rannikon pituus on 445 km. Merivesi on kirkasta ja puhdasta. Käymme tutustumassa mm. oliiviöljy valmistavaa maatilaan. Vierailemme myös kuuluisassa Kroatian kinkkua valmistavalla tilalla. Jos etsit alkuperäisiä tuotteita, niin Istria on se paikka. Tällä matkalla näemme myös viinitiloja. Maistamme viinejä, jotka ovat voittaneet kansainvälisiä palkintoja.
Paluu hotellille klo 17.00.
Klo 18.00 päivällinen
Klo 19.30 Yhteistä ohjelmaa

4. Ucka kansallispuisto
klo 08.00 Aamiainen
klo 09.30 Lähdemme bussilla Ucka vuoriston juurelle, josta aloitamme vaellukselle Vojak vuorelle ( 1400m).
Učka on luonnonpuisto, joka sijaitsee meren läheisyydessä. Sen ominaisuutena on erikoinen ilmasto sekä rikas kasvi- ja eläinmaailma
Paluu hotellille klo 17.00
Päivällinen klo 18.30 ja yhteistä iltaohjelmaa

5. Päivä  Retki Plitvice järvelle
Klo 08.00 Aamiainen
Kroatiassa on monia luonnonpuistoja. Jotkut niistä ovat lähellä Opatija ja ovat ihanteellisia yhden päivän vierailulle. Plitvice järvi (http://fi.wikipedia.org/wiki/Plitvice)  on yksi kauneimmista ja vanhimmista kansallispuistoista Kroatiassa. Se on Unescon suojelussa ja koostuu kuudestatoista, kaikkia järviä kytkevillä, putouksista
Klo 09.00 aloitamme matkan bussilla järven yläosaan Kozjak nimiseen paikkaan. Sieltä  otamme veneet, joilla menemme toiselle puolen järveä. Kävelemme pitkin järvenrantaa n. 1.5h  verran ja vierailemme mm. vesiputouksilla.  Matkalla pysähdymme lounastamaan vanhaan ravintolaan
Paluu hotellille klo 17.00
Päivällinen klo 18.30.
Klo 20.00 Järjestettyä iltaohjelmaa

6. Päivä Retki Krk saarelle. (http://www.kroatia.fi/index.php/kohteet/rijeka-ja-kvarner/krk-saari/ )
Klo 07.30 30 min ohjattu venyttely
Klo 08.00 Aamiainen
Klo 10.00 lähtö Krk saaren retkelle. Se on liitetty sillalla mantereeseen. Silta oli kerran maailman suurin sementtisilta. Vaellus saaren ympäri alkaa itse Krk  kaupungista kuljeskellen sen upeita ja kapeita katuja. Sieltä jatkamme Punat kylään, josta menemme pienellä laivalla Kosljunin saarelle. Sieltä jatkamme matkaa kävellen Vrbnik nimiseen kylään, jossa myös lounastamme. Kylä on kuuluisa mm. Zlahtin valkoviinistä.
Klo 17.00 palaamme hotellille ja päivällinen odottaa meitä klo 19.00

7. Lähivaellus Opatijassa
Klo 08.30 aamiainen
Klo 10.00 Vaellus viiden kilometrin päässä hotellista ( kesto 3h)
Iltapäivä vapaata ja shoppailua
Klo 19.00 Päivällinen

8.     
Klo 08.30 aamiainen ja huoneiden luovutus
Klo 09.00 lähdemme bussilla Postojna tippukiviluolille, jossa vietämme aikaa n. 2h.    KLIKKAA
Tippukiviluolan vierailun jälkeen jatamme matkaa Ljublianan keskustaan, jossa vietämme aikaa 2h.
Klo 19.20 Lento Helsinkiin

Yhteistyössä